2014-03-12 13:32:56• hírek • Szatmár.ro

A szabadságharc ünnepe a magyar közmédiában

Március 15-én a közszolgálati adók mindegyike gazdag műsorpalettával várja nézőit és hallgatóit. A kínálatban élő közvetítések, különleges zenei összeállítások és a reformkort megidéző klasszikus filmek szerepelnek.

Az 1848-as forradalom és szabadságharc ünnepnapjának előestéjén a Kossuth- és Széchenyi-díjak átadásáról láthatunk összeállítást, amely a parlamenti ünnepség legfontosabb pillanatait idézi fel (M1, 00.15).

Az ünnepi műsorfolyam 15-én Tisztelet a bátraknak! címmel az M1 stúdiójában kezdődik. Különleges pillanatnak lehetünk tanúi, amikor a megújult Kossuth térről láthatjuk Magyarország zászlajának ünnepélyes felvonását (M1, 9.45).

A ceremónia után lovasmenet indul a Múzeumkertbe, melyet az élő bejelentkezések során a nézők is figyelemmel követhetnek. Megismerkedhetünk a Kossuth- és Széchenyi-díjak kitüntetettjeivel is. A Múzeumkert műsorába is bekapcsolódhatunk, ahol Orbán Viktor, Magyarország miniszterelnöke mond ünnepi beszédet (M1, Duna World 11.30). A megemlékezésen Tolcsvay László előadásában hallhatjuk a Nemzeti dalt, s az ünnepet gazdagítja a Magyar Állami Népi Együttes és az MR Gyermekkórusa is, felvételről.

A Kossuth Rádió rendhagyó műsorral várja hallgatóit: a kétórás Forradalmi forgatag a HM Hadtörténeti Intézet és Múzeumból jelentkezik. Tárlatvezetésen vehetünk részt az intézmény Jelszavaink valának: haza és haladás című kiállításán. Népi hangszereken játszott korabeli muzsikákat is hallhatunk majd, s a múzeumkerti ünnepi beszéd közvetítése után is több helyszínről lesz élő bejelentkezés. A legifjabbak huszárpróbáján is ott lehetünk a Magyarság Házában (11.00).

Az ünnep jegyében a Bartók Rádió is megemlékezik a márciusi ifjak hősiességéről. A déli hangversenysávban magyar előadók koncertfelvételeit sugározzák (Várjon Dénes és a Keller Vonósnégyes, illetve az Erdődy Kamarazenekar hangversenyét). Népzene - újragombolva címmel a forradalom és szabadságharc 166. évfordulójára összeállított ünnepi adásában megzenésített versek, katonadalok, bujdosóénekek, amerikás dalok és verbunkosok hangzanak fel mai folk- és világzenét játszó énekesek, zenekarok tolmácsolásában (15.30).

A Hely különkiadása - Séták Széchenyivel - a legnagyobb magyar életének helyszínein kalauzolja hallgatóit: Ausztria, Magyarország és Szlovákia területéről is megismerhetjük a kiváló államférfi életének legfőbb állomásait (Kossuth, 16.07).
A Petőfi Rádióban egész nap csak magyar zene szól. A hallgatók óránként kapnak ízelítőt a Várból, ugyanis a színes programokról többször is élőben tudósít az adó. A több helyszínen zajló rendezvényeken a gyermekek ügyességi versenyeken, kézműves foglalkozásokon vehetnek részt és saját kokárdájukat is elkészíthetik. Az eseményeken népzenei programokkal, tánctanítással és -bemutatókkal várják az érdeklődőket. Az MTVA fiatal külhoni tudósítói napközben többször bejelentkeznek, hogy az egész Kárpát-medence ünnepi megemlékezéseiről értesülhessünk.

Hídember - jelenet a filmből

Jókai Mór regényének filmadaptációja, az Egy magyar nábob 1966-ban készült, Várkonyi Zoltán kiváló rendezésében. A reformkor nagy személyiségei ihlették „a nagy magyar mesemondót" egy-egy szereplő megalkotásánál, s hőstetteiket olyan neves színészek elevenítik meg, mint Latinovits Zoltán és Básti Lajos. (Duna, 17.15; Duna World 22.30).

A közmédia gyerekcsatornáján egész nap magyar meséket láthatnak kis nézőink. Papírcsákó, paripa című saját sorozatukban rövid, ám annál meghatóbb részeket vetítenek, melyekben gyerekek vallanak arról: mit jelent számukra március 15. (19.25)
Este az Erkel Színházból láthatunk élő közvetítést az M2-n: a 2012 óta nagy sikernek örvendő Red Bull Pilvaker előadás fiatal zenészekkel és színészekkel tiszteleg a márciusi ifjak emléke előtt. (21.30).

Ünnep határok nélkül címmel a Kárpát-medencei, illetve a távoli kontinenseken tartott megemlékezésekről is átfogó képet kapnak a tévénézők. (Duna World 21.00, Duna 00.15).

Az ünnepi műsor méltó befejezéseként A Hídember tekinthető meg, melynek története 1820-1860 között játszódik a Habsburg Monarchiában. Bereményi Géza rendkívül szép filmmel állított emléket Széchenyi Istvánnak, akit Eperjes Károly személyesít meg. (M1, 1.15)

Kapcsolódó hírek:
Legfrissebb apróhirdetések:
További friss hírek:
Valutaváltó:


# Orosz-ukrán háború # koronavírus # baleset # harmadik híd # körgyűrű # vakcina # Nagykároly # Szatmárnémeti
Kiemelt hírek:
Promó: